BZX79-B13,113
DIODE ZENER 13V 400MW ALF2
NOVA Part#:
293-2432630-BZX79-B13,113
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BZX79-B13,113
Standard Package:
10,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 13 V 400 mW ±2% Through Hole ALF2
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerNexperia USA Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -65°C ~ 200°C
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package ALF2
Base Product Number BZX79-B13
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 13 V
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Package / CaseDO-204AH, DO-35, Axial
Tolerance±2%
Power - Max 400 mW