BZX84B9V1-E3-08
DIODE ZENER 9.1V 300MW SOT23-3
NOVA Part#:
293-2421951-BZX84B9V1-E3-08
Manufacturer Part No:
BZX84B9V1-E3-08
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 9.1 V 300 mW ±2% Surface Mount SOT-23-3
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerVishay General Semiconductor - Diodes Division
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-23-3
Base Product Number BZX84B9V1
SeriesBZX84
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 9.1 V
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 6 V
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Tolerance±2%
Power - Max 300 mW