BZV85-C15,133
DIODE ZENER 15V 1W DO41
NOVA Part#:
293-2415551-BZV85-C15,133
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BZV85-C15,133
Standard Package:
5,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 15 V 1 W ±5% Through Hole DO-41
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerNexperia USA Inc.
RoHS 1
Operating Temperature 200°C
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package DO-41
Base Product Number BZV85-C15
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 15 V
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 10.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 50 mA
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Tolerance±5%
Power - Max 1 W