BZX55C2V7-TAP
DIODE ZENER 2.7V 500MW DO35
NOVA Part#:
293-2414437-BZX55C2V7-TAP
Manufacturer Part No:
BZX55C2V7-TAP
Technical Datasheet:
Zener Diode 2.7 V 500 mW ±5% Through Hole DO-35 (DO-204AH)
RoHS 1
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package DO-35 (DO-204AH)
Base Product Number BZX55C2V7
SeriesAutomotive, AEC-Q101, BZX55
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 2.7 V
Impedance (Max) (Zzt)85 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA
Package / CaseDO-204AH, DO-35, Axial
Tolerance±5%
Power - Max 500 mW