BZX84C20LT1G
DIODE ZENER 20V 225MW SOT23-3
NOVA Part#:
293-2425300-BZX84C20LT1G
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BZX84C20LT1G
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 20 V 225 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
Manufactureronsemi
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-23-3 (TO-236)
Base Product Number BZX84C20
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 20 V
Impedance (Max) (Zzt)55 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 14 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Tolerance±6%
Power - Max 225 mW