1N5927BRLG
DIODE ZENER 12V 3W AXIAL
NOVA Part#:
293-2425107-1N5927BRLG
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
1N5927BRLG
Standard Package:
6,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 12 V 3 W ±5% Through Hole Axial
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -65°C ~ 200°C
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package Axial
Base Product Number 1N5927
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 12 V
Impedance (Max) (Zzt)6.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 9.1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Tolerance±5%
Power - Max 3 W