BZX84B11-7-F
DIODE ZENER 11V 350MW SOT23
NOVA Part#:
293-2434086-BZX84B11-7-F
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BZX84B11-7-F
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 11 V 350 mW ±2% Surface Mount SOT-23-3
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerDiodes Incorporated
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-23-3
Base Product Number BZX84
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 11 V
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Tolerance±2%
Power - Max 350 mW