TZX6V8C-TR
DIODE ZENER 6.8V 500MW DO35
NOVA Part#:
293-2416722-TZX6V8C-TR
Manufacturer Part No:
TZX6V8C-TR
Standard Package:
10,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 6.8 V 500 mW - Through Hole DO-35 (DO-204AH)
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerVishay General Semiconductor - Diodes Division
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package DO-35 (DO-204AH)
Base Product Number TZX6V8
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TZX
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.8 V
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 3.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA
Package / CaseDO-204AH, DO-35, Axial
Tolerance-
Power - Max 500 mW