1N5934BG
DIODE ZENER 24V 3W AXIAL
NOVA Part#:
293-2418189-1N5934BG
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
1N5934BG
Standard Package:
2,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 24 V 3 W ±5% Through Hole Axial
RoHS 1
Operating Temperature -65°C ~ 200°C
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package Axial
Base Product Number 1N5934
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 24 V
Impedance (Max) (Zzt)19 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 18.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Tolerance±5%
Power - Max 3 W