BZX84C12T-7-F
DIODE ZENER 12V 150MW SOT523
NOVA Part#:
293-2423100-BZX84C12T-7-F
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BZX84C12T-7-F
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 12 V 150 mW ±5% Surface Mount SOT-523
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerDiodes Incorporated
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-523
Base Product Number BZX84
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 12 V
Impedance (Max) (Zzt)25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Package / CaseSOT-523
Tolerance±5%
Power - Max 150 mW