BZX84W-B5V6F
DIODE ZENER 5.6V 275MW SOT323
NOVA Part#:
293-2432329-BZX84W-B5V6F
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BZX84W-B5V6F
Standard Package:
10,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 5.6 V 275 mW ±2% Surface Mount SOT-323
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerNexperia USA Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-323
Base Product Number BZX84W-B5V6
SeriesAutomotive, AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6 V
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Package / CaseSC-70, SOT-323
Tolerance±2%
Power - Max 275 mW