BZD27C5V6P-HE3-08
DIODE ZENER 5.6V 800MW DO219AB
NOVA Part#:
293-2426064-BZD27C5V6P-HE3-08
Manufacturer Part No:
BZD27C5V6P-HE3-08
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 5.6 V 800 mW - Surface Mount DO-219AB (SMF)
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerVishay General Semiconductor - Diodes Division
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DO-219AB (SMF)
Base Product Number BZD27C5V6
SeriesAutomotive, AEC-Q101, BZD27C
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6 V
Impedance (Max) (Zzt)4 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA
Package / CaseDO-219AB
Tolerance-
Power - Max 800 mW