BZX84C4V3-7-F
DIODE ZENER 4.3V 300MW SOT23-3
NOVA Part#:
293-2414662-BZX84C4V3-7-F
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BZX84C4V3-7-F
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 4.3 V 300 mW ±7% Surface Mount SOT-23-3
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerDiodes Incorporated
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-23-3
Base Product Number BZX84C4V3
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 4.3 V
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Tolerance±7%
Power - Max 300 mW