BZX84W-C11F
DIODE ZENER 11V 275MW SOT323
NOVA Part#:
293-2419908-BZX84W-C11F
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BZX84W-C11F
Standard Package:
10,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 11 V 275 mW ±5% Surface Mount SOT-323
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerNexperia USA Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-323
Base Product Number BZX84W-C11
SeriesAutomotive, AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 11 V
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Package / CaseSC-70, SOT-323
Tolerance±5%
Power - Max 275 mW