TFZVTR20B
DIODE ZENER 20V 500MW TUMD2M
NOVA Part#:
293-2422135-TFZVTR20B
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
TFZVTR20B
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 20 V 500 mW - Surface Mount TUMD2M
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerRohm Semiconductor
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package TUMD2M
Base Product Number TFZVTR20
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 20 V
Impedance (Max) (Zzt)28 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 nA @ 15 V
Package / Case2-SMD, Flat Lead
Tolerance-
Power - Max 500 mW