BZG05C4V7-M3-08
DIODE ZENER 4.7V 1.25W DO214AC
NOVA Part#:
293-2426058-BZG05C4V7-M3-08
Manufacturer Part No:
BZG05C4V7-M3-08
Technical Datasheet:
Zener Diode 4.7 V 1.25 W ±6.38% Surface Mount DO-214AC (SMA)
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Base Product Number BZG05C4V7
SeriesBZG05C-M
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 4.7 V
Impedance (Max) (Zzt)13 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA
Package / CaseDO-214AC, SMA
Tolerance±6.38%
Power - Max 1.25 W