BZX384C10-HE3-08
DIODE ZENER 10V 200MW SOD323
NOVA Part#:
293-2424504-BZX384C10-HE3-08
Manufacturer Part No:
BZX384C10-HE3-08
Technical Datasheet:
Zener Diode 10 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-323
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerVishay General Semiconductor - Diodes Division
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOD-323
Base Product Number BZX384C10
SeriesAutomotive, AEC-Q101, BZX384
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 10 V
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 nA @ 7 V
Package / CaseSC-76, SOD-323
Tolerance±5%
Power - Max 200 mW