BZX79C2V7
DIODE ZENER 2.7V 500MW DO35
NOVA Part#:
293-2418002-BZX79C2V7
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BZX79C2V7
Standard Package:
5,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 2.7 V 500 mW ±5% Through Hole DO-35
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
Manufactureronsemi
RoHS 1
Operating Temperature -65°C ~ 200°C
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package DO-35
Base Product Number BZX79C2
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 2.7 V
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 75 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 100 mA
Package / CaseDO-204AH, DO-35, Axial
Tolerance±5%
Power - Max 500 mW