BZX55C6V2-TAP
DIODE ZENER 6.2V 500MW DO35
NOVA Part#:
293-2414429-BZX55C6V2-TAP
Manufacturer Part No:
BZX55C6V2-TAP
Technical Datasheet:
Zener Diode 6.2 V 500 mW ±5% Through Hole DO-35 (DO-204AH)
RoHS 1
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package DO-35 (DO-204AH)
Base Product Number BZX55C6V2
SeriesAutomotive, AEC-Q101, BZX55
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2 V
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA
Package / CaseDO-204AH, DO-35, Axial
Tolerance±5%
Power - Max 500 mW