PTZTFTE256.8B
DIODE ZENER 6.8V 1W PMDS
NOVA Part#:
293-2421626-PTZTFTE256.8B
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PTZTFTE256.8B
Standard Package:
1,500
Technical Datasheet:
Zener Diode 6.8 V 1 W ±6.62% Surface Mount PMDS
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerRohm Semiconductor
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PMDS
Base Product Number PTZTFTE256.8
SeriesAutomotive, AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.8 V
Impedance (Max) (Zzt)6 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 3.5 V
Package / CaseDO-214AC, SMA
Tolerance±6.62%
Power - Max 1 W