BZT52H-C3V9,115
DIODE ZENER 3.9V 375MW SOD123F
NOVA Part#:
293-2423830-BZT52H-C3V9,115
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BZT52H-C3V9,115
Standard Package:
1
Technical Datasheet:
Zener Diode 3.9 V 375 mW ±5% Surface Mount SOD-123FL
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerNXP USA Inc.
RoHS 1
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOD-123FL
SeriesAutomotive, AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 3.9 V
Impedance (Max) (Zzt)95 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Package / CaseSOD-123F
Tolerance±5%
Power - Max 375 mW