BZT585B3V6T-7
DIODE ZENER 3.6V 350MW SOD523
NOVA Part#:
293-2425223-BZT585B3V6T-7
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BZT585B3V6T-7
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 3.6 V 350 mW ±2% Surface Mount SOD-523
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerDiodes Incorporated
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOD-523
Base Product Number BZT585
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 3.6 V
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 100 mA
Package / CaseSC-79, SOD-523
Tolerance±2%
Power - Max 350 mW