BZX384-B2V7,115
DIODE ZENER 2.7V 300MW SOD323
NOVA Part#:
293-2425713-BZX384-B2V7,115
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BZX384-B2V7,115
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 2.7 V 300 mW ±2% Surface Mount SOD-323
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerNexperia USA Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOD-323
Base Product Number BZX384-B2V7
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 2.7 V
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 100 mA
Package / CaseSC-76, SOD-323
Tolerance±2%
Power - Max 300 mW