KDZVTR6.8B
DIODE ZENER 6.8V 1W PMDU
NOVA Part#:
293-2417272-KDZVTR6.8B
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
KDZVTR6.8B
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 6.8 V 1 W - Surface Mount PMDU
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerRohm Semiconductor
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PMDU
Base Product Number KDZVTR6.8
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.8 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 3.5 V
Package / CaseSOD-123F
Tolerance-
Power - Max 1 W