MM3Z5V6-AQ
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOD323
NOVA Part#:
293-2418534-MM3Z5V6-AQ
Manufacturer Part No:
MM3Z5V6-AQ
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 5.6 V 300 mW ±5% Surface Mount SOD-323
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerDiotec Semiconductor
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -50°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOD-323
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6 V
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 2.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 10 mA
Package / CaseSC-90, SOD-323F
Tolerance±5%
Power - Max 300 mW