PLZ18B-G3/H
DIODE ZENER 18V 500MW DO219AC
NOVA Part#:
293-2416704-PLZ18B-G3/H
Manufacturer Part No:
PLZ18B-G3/H
Standard Package:
4,500
Technical Datasheet:
Zener Diode 18 V 500 mW ±3% Surface Mount DO-219AC (microSMF)
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerVishay General Semiconductor - Diodes Division
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DO-219AC (microSMF)
Base Product Number PLZ18
SeriesPLZ
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 18 V
Impedance (Max) (Zzt)23 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 nA @ 13 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Package / CaseDO-219AC
Tolerance±3%
Power - Max 500 mW