BZX79-C15,133
DIODE ZENER 15V 400MW ALF2
NOVA Part#:
293-2421682-BZX79-C15,133
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BZX79-C15,133
Standard Package:
10,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 15 V 400 mW ±5% Through Hole ALF2
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerNexperia USA Inc.
RoHS 1
Operating Temperature -65°C ~ 200°C
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package ALF2
Base Product Number BZX79-C15
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 15 V
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 10.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Package / CaseDO-204AH, DO-35, Axial
Tolerance±5%
Power - Max 400 mW