BZX55B12-TAP
DIODE ZENER 12V 500MW DO35
NOVA Part#:
293-2421758-BZX55B12-TAP
Manufacturer Part No:
BZX55B12-TAP
Standard Package:
10,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 12 V 500 mW ±2% Through Hole DO-35 (DO-204AH)
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerVishay General Semiconductor - Diodes Division
RoHS 1
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package DO-35 (DO-204AH)
Base Product Number BZX55B12
SeriesAutomotive, AEC-Q101, BZX55
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 12 V
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 9.1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA
Package / CaseDO-204AH, DO-35, Axial
Tolerance±2%
Power - Max 500 mW