BZG03C18-M3-18
DIODE ZENER 18V 1.25W DO214AC
NOVA Part#:
293-2441152-BZG03C18-M3-18
Manufacturer Part No:
BZG03C18-M3-18
Standard Package:
6,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 18 V 1.25 W ±6.39% Surface Mount DO-214AC (SMA)
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerVishay General Semiconductor - Diodes Division
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Base Product Number BZG03C18
SeriesBZG03C-M
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 18 V
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 13 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 500 mA
Package / CaseDO-214AC, SMA
Tolerance±6.39%
Power - Max 1.25 W