BZB984-C10,115
DIODE ZENER ARRAY 10V SOT663
NOVA Part#:
288-2413980-BZB984-C10,115
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BZB984-C10,115
Standard Package:
4,000
Technical Datasheet:
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 10 V 265 mW ±5% SOT-663
More Information
CategoryDiodes - Zener - Arrays
ManufacturerNexperia USA Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-663
Base Product Number BZB984-C10
Series-
Package / CaseSOT-663
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 10 V
Impedance (Max) (Zzt)8 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 nA @ 7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Configuration1 Pair Common Anode
Tolerance±5%
Power - Max 265 mW