SBR2U30P1-7
DIODE SBR 30V 2A POWERDI123
NOVA Part#:
287-2374010-SBR2U30P1-7
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
SBR2U30P1-7
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Diode Super Barrier 30 V 2A Surface Mount PowerDI™ 123
PackagingTape & Reel (TR)
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PowerDI™ 123
Base Product Number SBR2U30
SeriesSBR®
Current - Average Rectified (Io) 2A
Package / CasePOWERDI®123
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Capacitance @ Vr, F -
Current - Reverse Leakage @ Vr 400 µA @ 30 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 400 mV @ 2 A
Diode TypeSuper Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30 V