UF4004GTA
RECOVERY RECTIFIERS 400V DO-41
NOVA Part#:
287-2363480-UF4004GTA
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
UF4004GTA
Standard Package:
5,000
Technical Datasheet:
Diode Standard 400 V 1A Through Hole DO-41
More Information
CategoryDiodes - Rectifiers - Single
ManufacturerSMC Diode Solutions
RoHS 1
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package DO-41
Base Product Number UF4004
Series-
Current - Average Rectified (Io) 1A
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Capacitance @ Vr, F 15pF @ 4V, 1MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 400 V
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400 V