RBR2VWM40ATFTR
LOW VF, 40V, 2A, SCHOTTKY BARRIE
NOVA Part#:
287-2368497-RBR2VWM40ATFTR
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
RBR2VWM40ATFTR
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Diode Schottky 40 V 2A Surface Mount PMDE
More Information
CategoryDiodes - Rectifiers - Single
ManufacturerRohm Semiconductor
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PMDE
SeriesAutomotive, AEC-Q101
Current - Average Rectified (Io) 2A
Package / Case2-SMD, Flat Lead
Operating Temperature - Junction150°C
Capacitance @ Vr, F -
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 620 mV @ 2 A
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40 V