UF4004-E3/73
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
NOVA Part#:
287-2365339-UF4004-E3/73
Manufacturer Part No:
UF4004-E3/73
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Diode Standard 400 V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41)
More Information
CategoryDiodes - Rectifiers - Single
ManufacturerVishay General Semiconductor - Diodes Division
RoHS 1
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package DO-204AL (DO-41)
Base Product Number UF4004
Series-
Current - Average Rectified (Io) 1A
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Capacitance @ Vr, F 17pF @ 4V, 1MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 400 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 1 A
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400 V