RBR1MM60ATFTR
DIODE (RECTIFIER FRD) 60V-VR 1A-
NOVA Part#:
287-2374627-RBR1MM60ATFTR
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
RBR1MM60ATFTR
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Diode Schottky 60 V 1A Surface Mount PMDU
More Information
CategoryDiodes - Rectifiers - Single
ManufacturerRohm Semiconductor
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PMDU
Base Product Number RBR1MM60
SeriesAutomotive, AEC-Q101
Current - Average Rectified (Io) 1A
Package / CaseSOD-123F
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Capacitance @ Vr, F -
Current - Reverse Leakage @ Vr 75 µA @ 60 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 530 mV @ 1 A
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60 V