UFM14PL-TP
DIODE GEN PURP 400V 1A SOD123FL
NOVA Part#:
287-2365186-UFM14PL-TP
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
UFM14PL-TP
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
Diode Standard 400 V 1A Surface Mount SOD-123FL
More Information
CategoryDiodes - Rectifiers - Single
ManufacturerMicro Commercial Co
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOD-123FL
Base Product Number UFM14
Series-
Current - Average Rectified (Io) 1A
Package / CaseSOD-123F
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Capacitance @ Vr, F 20pF @ 4V, 1MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 400 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.4 V @ 1 A
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400 V