V3FL45-M3/H
3A,45V,SMF,TRENCH SKY RECT.
NOVA Part#:
287-2364837-V3FL45-M3/H
Manufacturer Part No:
V3FL45-M3/H
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Diode Schottky 45 V 3A Surface Mount DO-219AB (SMF)
More Information
CategoryDiodes - Rectifiers - Single
ManufacturerVishay General Semiconductor - Diodes Division
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DO-219AB (SMF)
Base Product Number V3FL45
SerieseSMP®, TMBS®
Current - Average Rectified (Io) 3A
Package / CaseDO-219AB
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Capacitance @ Vr, F 370pF @ 4V, 1MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr 750 µA @ 45 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 580 mV @ 3 A
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45 V