STPS1L40ZF
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOD123F
NOVA Part#:
287-2374581-STPS1L40ZF
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
STPS1L40ZF
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Diode Schottky 40 V 1A Surface Mount SOD-123F
More Information
CategoryDiodes - Rectifiers - Single
PackagingTape & Reel (TR)
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOD-123F
Base Product Number STPS1
Series-
Current - Average Rectified (Io) 1A
Package / CaseSOD-123F
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 175°C
Capacitance @ Vr, F -
Current - Reverse Leakage @ Vr 35 µA @ 40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 500 mV @ 1 A
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40 V