DSS10-0045B
DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO220AC
NOVA Part#:
287-2378224-DSS10-0045B
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
DSS10-0045B
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
Diode Schottky 45 V 10A Through Hole TO-220AC
More Information
CategoryDiodes - Rectifiers - Single
ManufacturerIXYS
RoHS 1
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-220AC
Base Product Number DSS10
Series-
Current - Average Rectified (Io) 10A
Package / CaseTO-220-2
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Capacitance @ Vr, F -
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 mA @ 45 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 510 mV @ 10 A
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45 V