PDS5100HQ-13
DIODE SCHOTTKY 100V 5A POWERDI5
NOVA Part#:
287-2374384-PDS5100HQ-13
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PDS5100HQ-13
Standard Package:
5,000
Technical Datasheet:
Diode Schottky 100 V 5A Surface Mount PowerDI™ 5
More Information
CategoryDiodes - Rectifiers - Single
ManufacturerDiodes Incorporated
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PowerDI™ 5
Base Product Number PDS5100
SeriesAutomotive, AEC-Q101
Current - Average Rectified (Io) 5A
Package / CasePowerDI™ 5
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Capacitance @ Vr, F -
Current - Reverse Leakage @ Vr 3.5 µA @ 100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 710 mV @ 5 A
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100 V