NSR01F30NXT5G
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 2DSN
NOVA Part#:
287-2376771-NSR01F30NXT5G
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
NSR01F30NXT5G
Standard Package:
5,000
Technical Datasheet:
Diode Schottky 30 V 100mA (DC) Surface Mount 2-DSN (0.60x0.30)
More Information
CategoryDiodes - Rectifiers - Single
Manufactureronsemi
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 2-DSN (0.60x0.30)
Base Product Number NSR01
Series-
Current - Average Rectified (Io) 100mA (DC)
Package / Case0201 (0603 Metric)
Operating Temperature - Junction125°C (Max)
Capacitance @ Vr, F 7pF @ 5V, 1MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 30 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 500 mV @ 100 mA
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30 V