SBRT15U100SP5-7
DIODE SBR 100V 15A POWERDI5
NOVA Part#:
287-2376337-SBRT15U100SP5-7
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
SBRT15U100SP5-7
Standard Package:
1,500
Technical Datasheet:
Diode Super Barrier 100 V 15A Surface Mount PowerDI™ 5
PackagingTape & Reel (TR)
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PowerDI™ 5
Base Product Number SBRT15
SeriesTrenchSBR
Current - Average Rectified (Io) 15A
Package / CasePowerDI™ 5
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Capacitance @ Vr, F -
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 700 mV @ 15 A
Diode TypeSuper Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100 V