STPS3L60UFN
AUTOMOTIVE 60 V, 3 A SMB LOW DRO
NOVA Part#:
287-2377807-STPS3L60UFN
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
STPS3L60UFN
Standard Package:
5,000
Technical Datasheet:
Diode Schottky 60 V 3A Surface Mount SMBflat Notch
More Information
CategoryDiodes - Rectifiers - Single
ManufacturerSTMicroelectronics
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SMBflat Notch
Base Product Number STPS3
SeriesECOPACK®2
Current - Average Rectified (Io) 3A
Package / CaseDO-221AA, SMB Flat Leads
Operating Temperature - Junction150°C
Capacitance @ Vr, F -
Current - Reverse Leakage @ Vr 150 mA @ 60 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 620 mV @ 3 A
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60 V