BY228-15TR
DIODE AVALANCHE 1.2KV 3A SOD64
NOVA Part#:
287-2375468-BY228-15TR
Manufacturer Part No:
BY228-15TR
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
Diode Avalanche 1200 V 3A Through Hole SOD-64
More Information
CategoryDiodes - Rectifiers - Single
ManufacturerVishay General Semiconductor - Diodes Division
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package SOD-64
Base Product Number BY228
Series-
Current - Average Rectified (Io) 3A
Package / CaseSOD-64, Axial
Operating Temperature - Junction140°C (Max)
Capacitance @ Vr, F -
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 5 A
Diode TypeAvalanche
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200 V