SB3200TA
DIODE SCHOTTKY 200V 3A DO201AD
NOVA Part#:
287-2363489-SB3200TA
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
SB3200TA
Standard Package:
1,250
Technical Datasheet:
Diode Schottky 200 V 3A Through Hole DO-201AD
More Information
CategoryDiodes - Rectifiers - Single
ManufacturerSMC Diode Solutions
RoHS 1
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package DO-201AD
Base Product Number SB3200
Series-
Current - Average Rectified (Io) 3A
Package / CaseDO-201AD, Axial
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Capacitance @ Vr, F 150pF @ 4V, 1MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 3 A
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200 V