SB5H100-E3/54
DIODE SCHOTTKY 100V 5A DO201AD
NOVA Part#:
287-2375280-SB5H100-E3/54
Manufacturer Part No:
SB5H100-E3/54
Standard Package:
1,400
Technical Datasheet:
Diode Schottky 100 V 5A Through Hole DO-201AD
More Information
CategoryDiodes - Rectifiers - Single
ManufacturerVishay General Semiconductor - Diodes Division
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package DO-201AD
Base Product Number SB5H100
Series-
Current - Average Rectified (Io) 5A
Package / CaseDO-201AD, Axial
Operating Temperature - Junction175°C (Max)
Capacitance @ Vr, F -
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 800 mV @ 5 A
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100 V