CUHS15F30,H3F
SBD SINGLE 30V, 1.5A, IN 2 PIN U
NOVA Part#:
287-2369944-CUHS15F30,H3F
Manufacturer Part No:
CUHS15F30,H3F
Standard Package:
3,000
Diode Schottky 30 V 1.5A Surface Mount US2H
More Information
CategoryDiodes - Rectifiers - Single
ManufacturerToshiba Semiconductor and Storage
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package US2H
Base Product Number CUHS15
Series-
Current - Average Rectified (Io) 1.5A
Package / Case2-SMD, Flat Lead
Operating Temperature - Junction150°C
Capacitance @ Vr, F 170pF @ 0V, 1MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 30 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 520 mV @ 1.5 A
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30 V