RB060L-40DDTE25
DIODE SCHOTTKY 40V 2A PMDS
NOVA Part#:
287-2373720-RB060L-40DDTE25
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
RB060L-40DDTE25
Standard Package:
1,500
Technical Datasheet:
Diode Schottky 40 V 2A Surface Mount PMDS
More Information
CategoryDiodes - Rectifiers - Single
ManufacturerRohm Semiconductor
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PMDS
Base Product Number RB060
SeriesAutomotive, AEC-Q101
Current - Average Rectified (Io) 2A
Package / CaseDO-214AC, SMA
Operating Temperature - Junction125°C (Max)
Capacitance @ Vr, F -
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 500 mV @ 2 A
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40 V