ACGRTS4004-HF
DIODE GEN PURP 400V 1A TS/SOD-12
NOVA Part#:
287-2375831-ACGRTS4004-HF
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
ACGRTS4004-HF
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Diode Standard 400 V 1A Surface Mount TS/SOD-123FL
More Information
CategoryDiodes - Rectifiers - Single
ManufacturerComchip Technology
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package TS/SOD-123FL
Base Product Number ACGRTS4004
SeriesAutomotive, AEC-Q101
Current - Average Rectified (Io) 1A
Package / CaseSOD-123F
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Capacitance @ Vr, F 6pF @ 4V, 1MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 400 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 1 A
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400 V