PMEG4005CEJX
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SC90
NOVA Part#:
287-2364875-PMEG4005CEJX
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PMEG4005CEJX
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Diode Schottky 40 V 500mA Surface Mount SOD-323F
More Information
CategoryDiodes - Rectifiers - Single
ManufacturerNexperia USA Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOD-323F
Base Product Number PMEG4005
SeriesAutomotive, AEC-Q101
Current - Average Rectified (Io) 500mA
Package / CaseSC-90, SOD-323F
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Capacitance @ Vr, F 24pF @ 1V, 1MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr 8 µA @ 40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 640 mV @ 500 mA
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40 V